Letní akce v Spolku neslyšících Plzeň

Slyšíme se na ranči

Je sobota 26. srpna a město se probouzí do mokrého rána. I já otevírám oči a zjišťuji, že je venku mokro a ještě k tomu začíná znovu pršet. V mysli mně naskakují vzpomínky na loňský rok, kdy nám na akci „Slyšíme se na ranči“ bez přestání pršelo. Kolem desáté hodiny se na nás usmívá štěstí v podobě vykouknutého sluníčka a již je jasné, že se letošní 6. ročník „Slyšíme se na ranči“ povede. Letošní ročník se koná v rámci 100. výročí založení Spolku neslyšících Plzeň a je to znát i na výzdobě areálu.

Při příchodu nás upoutá brána složená z bílých a modrých nafukovacích balonků, kdy některý nápor sluníčka nevydrží a s radostí praskne, jako když vystřelí dělo při slavnostní salvě. Na přípravu prostoru přichází členové výboru a také již první vystupující. Jsou to děti ze ZŠ Martina Luthera a členky divadla Jitule a Dadule. A samozřejmě, že nechybí ani první zvědavci z řad neslyšících.

Na úvod vystoupili slyšící žáci ze školy M. Luthera, kteří odehráli ve znakovém jazyce pohádku „Boudo, boudičko“ a pak následně zazpívali ve znakovém jazyce písničku „Když jsem já sloužil“. Jejich vystoupení mělo mezi neslyšícími velký ohlas. Pak přišlo na řadu divadelní vystoupení Jitule a Dadule s pohádkou „O Smolíčkovi“, která byla tlumočena Mgr. K. Voříškovou a Mgr. M. Hanzlíčkem do znakového jazyka. Po končení představení pak obě herečky měly hravou dílnu pro děti.

Kdo se mezi přestávkami nudil, tak se mohl nechat zvěčnit na karikatuře od pana Petra Šrédla. Jeho karikatury byly úžasné a stále měl co dělat. Koho nezajímali kresby, mohl se přesunout k vedlejšímu stolečku, kde se vyráběly nafukovací zvířátka z balonku. Děvčata, která je vyráběla, byla šikovná a pomalu se po Šídlováku mohla pohybovat celá ZOO doplněná o zvířátka, která se mohla malovat na obličej. Všude se na všechno stála fronta.

V horku, které se udělalo po obědě, pak v brnění vystoupil šermířský soubor Korbel, který byl doprovázen dvorními dámami. Ty přítomným ukázaly středověké tance a i malé princezny se mohly tyto zajímavé tance naučit. Šermíři se mezi sebou utkávali v nelehkých soubojích a bylo vidět, jak z nich teče pot z boje a z horka. Vítěz celého souboje si pak mohl vzít královnu za manželku.

Se zajímavou ukázkou mezi nás přišli pracovníci Techmanie, kteří nám zde předvedli „tekutý dusík“.

Pomalu se již blížil závěr celé akce a tak nesmí chybět ani hudební vystoupení. Jak bývá u této akce zvykem, i letos zde vystoupili členové neziskové organizace Ty a Já se svojí hudební skupinou Laboratoř. Písničky tlumočila Mgr. K. Voříšková.

Na závěr celého akce vystoupili dobrovolní hasiči z Bolevce, kteří si pro děti připravili pěnovou show. Pěna se pomocí speciálního fukaru pomalu rozlézala po ploše Šídlováku a děti mezi bublinkami běhaly a vřískaly. Pěna rostla a rostla, až některé děti se v ní úplně ztrácely. Byl to příjemný konec celé naší akce. 

Celou akci pro nás moderovala paní Kozáková a tlumočení zajišťovaly Mgr. K. Voříšková a Mgr. M. Hanzlíček. Neměli bychom zapomenout i na pana Mgr. Svobodu, který celý průběh našeho odpoledne dokumentoval svým fotoaparátem. Počasí nám přálo a zájemců na naší akci se dostavilo hodně jak z řad neslyšících, tak i slyšící veřejnosti.

Krása ženských skříní

Název do titulku jsme si vypůjčili od názvu výstavy, která proběhla v Domu historie Přešticka. Skupinka 3 našich členek se vydala v úterý 15. srpna do Přeštic, aby shlédly výstavu oblečení.  Jednalo se o retro výstavu oblečení, které pocházelo z 50. – 80. let 20. století. Vystavené oděvy pocházely z regionu Přešticko a byly šité v přeštických domácnostech místními švadlenami. Výstava byla nostalgická a přenesla nás do období našeho mládí. 
 

Barvám neutečeš

Všichni určitě znáte barevné běhy, které jsou mezi slyšícími i neslyšícími velmi oblíbené. Jeden z nejznámějších běhů „Barvám neutečeš“ se 2. 9. poprvé uskutečnil i v Plzni v Borském parku. „Barvám neutečeš“ je zábavný rodinný běh ve víru barev. Děti i dospělí, mladí i staří, jednotlivci, skupiny či rodiny s dětmi - zúčastnit se může opravdu každý!

Stačí jediné, vyrazit na trasu dlouhou 5 km během či chůzí a nechat se při tom v pěti barevných zónách zasypat barvami. Stejně jako v minulých letech se i letos běháním pomáhalo ostatním. Díky Nadaci O2 putovala z každého startovného částka 50 Kč na konto Linky bezpečí. Celkem se z 5 běhů (6. 5. Olomouc, 13. 5. Praha, 20. 5. České Budějovice, 26. 8. Brno - night a Plzeň) vybralo 825 tisíc.

Plzeňský běh byl poslední z řady běhů v rámci „Barvám neutečeš“, ale o to více byl zajímavý a to tím, že celý doprovodný program byl tlumočen do znakového jazyka.

Záštitu nad tlumočením převzali opět tlumočníci Spolku neslyšících Plzeň. Mgr. K. Voříšková dodává:

"Jsme rádi, že se pořádající agentura dohodla s naší organizací na zajištění tlumočení. Neslyšící, kteří se běhu účastnili, byli mile překvapeni a zároveň uvítali ochotu pořadatelů zapojit je do dění doprovodného programu."

Barvám neutečeš
 


Dny vědy a techniky a festival Na konci léta

Druhý zářijový víkend byl v Plzni plný nejrůznějších akcí a Spolek neslyšících Plzeň se prezentoval hned na dvou. Tou první byly Dny vědy a techniky, které probíhaly od pátku do soboty na náměstí Republiky. Spolek aktivně spolupracuje se Západočeskou univerzitou
v Plzni a jejich informačním poradenským centrem, a proto v jejich stanu seznamoval návštěvníky Dnů s problematikou sluchové vady a znakového jazyka.

Zájemci si tak mohli vyzkoušet odezírání, naučit se základy znakového jazyka či si zasoutěžit pomocí QR kódů o drobné odměny. Zájem ze strany veřejnosti byl neskutečný a to také díky již proběhnuvší výstavě v mázhauzu plzeňské radnice a i z důvodu současné výstavy v Café Restaurantu Kačaba, kde Spolek formou výstavy učí návštěvníky kavárny znakový jazyk. Celým sobotním dnem provázeli veřejnost Mirka Volejníková, Miroslav Hanzlíček starší a Kristýna Voříšková.

Ta se také účastnila i další akce, která probíhala v Křižíkových sadech, v Proluce, což je kousíček od náměstí. V Proluce se konal festival Na konci léta, který pořádá občanské sdružení Ty a Já, se kterým Spolek dlouhodobě spolupracuje a tak byl pozván, aby se prezentoval nejen na pódiu, ale také prodával výrobky vlastního Klubu žen. O prodej se zasloužili Hana Jonášová a Ludmila Findejsová, které za celé odpoledne neměly nejmenší problém v komunikaci se slyšícími.

Kristýna Voříšková pak veřejnosti připomněla 100. výročí organizace a pozvala jen na 24. 9. na stejné místo (Proluka), kde se měl konat Mezinárodní den neslyšících a to za účasti jedné z nejznámějších plzeňských kapel Znouzectnosti, která jako jedna z prvních měla videoklip tlumočený do znakového jazyka (Černý šerif). Víkend byl opravu nabitý a my jsme rádi, že jsme ho zvládli.

Festival


Den bez bariér opět po roce v Techmanii

Dne 11. září se v plzeňské Techmania Science Centre konala již pravidelná akce Den bez bariér, která umožňuje držitelům průkazů ZTP, ZTP/P, klientům domovů pro matky s dětmi v tísni a dětem z nízkoprahových klubů navštívit Techmanii zcela zdarma.

V rámci celodenního programu byly k vidění i 2 show a to Van de Graaffův generátor a Tekutý dusík a to za přítomnosti tlumočníka znakového jazyka. Záštitu nad tlumočení převzal opět Spolek neslyšících Plzeň.

 
Den bez bariér


Minigolf neslyšících

Začátek letošního školního roku se Spolek snažil zpestřit již 3. ročníkem Minigolfu neslyšících. Proč začátek? Chtěli jsme trochu rozptýlit děti, které se po letních prázdninách vracely do prostor školy a internátu.

Jak bývá tradicí, setkávají se tady vždy až tři generace sluchově postižených, kterým jde hlavně o to, jak se společně pobavit. Opět mezi nás zavítaly děti z místní školy pro sluchově postižené, pro které to bylo příjemně odpoledne. Celkem se akce zúčastnilo 32 osob včetně dětí. A vše jak je již zvykem, bylo zajištěno tlumočníkem spolku.

Minigolf

Mezinárodní den neslyšících

Uplynulo 20 let od prvního Mezinárodního dne neslyšících (MDN), který pořádal Spolek na veřejných prostorách. Letošní oslavy MDN byly koncipovány v rámci oslav 100. výročí založení naší neziskové organizace. Akce proběhla v Proluce, v Křižíkových sadech v neděli 24. září.

Program oslav byl sestavený tak, aby ukázal, co všechno jsou schopni sluchově postižení občané zvládnout a jak se prezentuje náš Spolek na veřejnosti. Pozvání na akci přijal i pan PhDr. Miroslav Valina, předseda NRZP Plzeňského kraje, se kterým byl proveden rozhovor. Na akci vystoupili slyšící děti ze ZŠ Martina Luthera se znakovanou pohádkou „Boudo, boudičko“, kterou s nimi nacvičila naše tlumočnice Mgr. K. Voříšková. Nemalý podíl na této pohádce má vedení školy a rodiče, kterým se projekt „Znakovka do škol“ moc líbil a podpořili ho. Dále vystoupily 9 leté sestry Steinhaserovy se hrou na flétnu, z nichž jedna má těžkou sluchovou vadu. Zajímavé bylo i pantomimické vystoupení paní Volejníkové, která předvedla etudu na téma „Čtyři roční období“.  Sama protagonistka je od narození neslyšící a díky plzeňskému herci panu Nehonskému se dostala k pantomimě.

Následně pak externě vystupovala v divadle J. K. Tyla. Překvapení pro přítomné byla účast dvou neslyšících reprezentačních sportovců, kteří se v letošním roce zúčastnili Deafolympiády v Turecku. Jednalo se o střelce Bartošku, který si přivezl z olympiády medaili za třetí místo. Ve stolním tenise nás reprezentoval pan Helus. Během své sportovní kariéry získali nemnoho medailí. Na závěr celého programového bloku vystoupila známá plzeňská hudební skupina Znouzectnost. S textem jejich písniček byly neslyšící seznámeni díky tlumočnici Voříškové. Celou akci moderovala paní Kozáková, která spolupracuje s naším spolkem.

Byl zde také doprovodný program, kde bylo možné se seznámit s českým a slovenským znakovým jazykem. Nacházel se zde i fotostánek, který obsluhovala neslyšící fotografka, a bylo možné se u ní nechat vyfotit. Pro děti byl stánek s dílničkou, kde si mohly vyrobit, co se jim líbí a na památku si mohly nechat udělat i karikaturu. I naše členky z Klubu žen zde vystavovaly svoje výrobky, a kdo chtěl, mohl si je i zakoupit. Počasí nám po nepříjemném dopoledním deštíku přálo a tak se akce vydařila.

 MDN   MDN
 

Kurz počítačů

Spolek pro zvýšení počítačové gramotnosti neslyšících uspořádal základní kurz od 12. – 26. září. Kurz probíhal v našich prostorách na vypůjčených noteboocích. Když se blížil termín zahájení, měli jsme obavu, zda kurz naplníme, ale naše očekávání bylo hodně překročeno. Celkem se kurzu zúčastnilo 12 neslyšících. Ti se během 6 výukových hodin naučili základům práce s počítačem. Naučili se surfovat na internetu, stahovat texty, založit si vlastní e-mailovou adresu, a také mezi sebou skypovat. Kurz měl mezi účastníky veliký ohlas a vyjádřili přednášejícím z Občanské poradny veliké poděkování za trpělivost při výuce. Samozřejmostí bylo, že vše bylo tlumočeno do znakového jazyka. 

Kurz pc

Oslava 100. výročí založení

Nastal den „D“. Ano, Spolek neslyšících Plzeň dne 30. září 2017 oslavil 100. výročí od svého založení. Akce se konala v restauraci „Alfa“ v odpoledních hodinách a její prostory byly zaplněné.  Byla určena pro všechny neslyšící bez ohledu členství a jejich přátele. Oslav se zúčastnili i zástupci našeho spolku Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR – prezidentka Šárka Prokopiusová a ředitel Jaroslav Paur. Přítomná byla i paní Alena Kozáková za Nadaci 700. let města Plzně, pan Ing. Josef Tauber, syn zakladatelky Klubu žen, paní Hedviky Tauberové. Paní Věra Váchová ze spolupracující organizace z Teplic a paní Libuše Kubertová z Domažlic.

Program oslav odpovídal charakteru oslav. Všichni jsme si připomněli zakládajícího člena pana Jana Zacha, který přišel s nápadem založení Spolku hluchoněmých Plzeň.

Zavzpomínali jsme si na podmínky našich předchůdců a na akce, které se tehdy konaly. Také jsme si uvědomili, co všechno naši předchůdci zvládali v různých politických podmínkách. Díky jejich obratnosti se povedlo spolek dovést až k 100. výročí. To vše jsme se dozvěděli z úvodního projevu předsedy pana Mgr. Hanzlíčka. Po něm přišlo nostalgické vzpomínání nejstaršího pamětníka bývalého výboru pana Hanzlíčka st.

Slavnostní odpoledne bylo doplněno kulturním vystoupení sester Steinhaserových na flétnu. Janička je sluchově postižená a je integrována v běžné škole. Dále vystoupily děti ze ZŠ Martina Luthera se znakovanou pohádkou „Boudo, boudičko“. Zajímavostí je, že se jedná o slyšící děti, kteří se text naučily v rámci projektu „Znakovka do škol“. Na závěr pak vystoupila paní Volejníková se svým pantomimickým vystoupením „Čtyři roční období“. Všechny předvedené výkony měli u přítomných veliký ohlas. Všichni přítomni dostali drobné občerstvení a samozřejmostí bylo, že vše je tlumočeno do znakového jazyka.

 Oslava         Oslava

Program dalších akcí

  • 28. 10. – tlumočení pietního aktu na nám. TGM

  • 31. 10. – Halloween

  • 17. 11. – Slavnostní posezení členské základny v hotelu Centrál v Plzni

  • 18. 11. – Putovní pohár šipek, 17. ročník v rámci 100. výročí založení Spolku

  • 13. 12. – Vánoční posezení pro členy

  • 6. 12. – Mikulášská nadílka pro děti v Alfě

 

Aktuality najdete na www.snplzen.cz
Vytisknout