Mostecký stacionář pro neslyšící má nové zařízení pro nepohyblivé

Svaz je majitelem budovy, které se říká mostecký stacionář. Sídlí zde pobočky Svazu – Krajská organizace Ústeckého kraje, Základní organizace nedoslýchavých Most, p.s., a také Základní organizace neslyšících Most, p.s. Mostecký stacionář navštěvují i starší a méně pohybliví návštěvníci, a pro některé z nich bylo až dosud problémem dostat se po schodech do zdejší klubovny, která je v patře domu a užívat si společné aktivity. Stacionář pro ně koupil schodišťovou sedačku. Stála skoro čtvrt milionu korun.

 

Zdroje na nákup schodišťové sedačky

 

Nákup schodišťové sedačky v celkové hodnotě 240 tisíc korun podpořila darem 40 tisíc korun společnost United Energy. Jedná se o peníze z projektu Tepelná pohoda, kam se každý rok mohou hlásit různé návrhy. Následně se vyberou ty nejzajímavější, které získají finanční prostředky. „Tento projekt jsme vybrali, protože byl opravdu hodně konkrétní. Žádosti, kdy je podán konkrétní požadavek na konkrétní věc, vždy upřednostňujeme," řekl ředitel společnosti United Energy Milan Boháček. Svěřil se, že ho překvapilo, že se sedačka vejde do tak úzkého schodišťového prostoru a že je schopna překonat vzdálenost z patra do patra.

Dalšími subjekty, které se na nákupu finančně náročné schodišťové sedačky podílely, byly město Most, Konto Bariéry, Severočeské doly a majitel domu - Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR se sídlem v Praze.

 

Dotace přišly už dřív

Stacionáři v Mostě pomohla společnost již poněkolikáté. „Poprvé jsme získali dotační podporu v roce 2009. Tehdy jsme za částku 220 tisíc korun opravili střešní plášť, protože nám do budovy zatékalo," zavzpomínala ředitelka stacionáře Jitka Andová. Další finanční částku obdrželi v roce 2015, tehdy za 24 tisíc korun nakoupili nové osvětlení a zářivky. V minulém roce se pořídila zmíněná schodišťová sedačka. „Pro rok 2017 se opět zařadíme mezi žadatele. Tentokrát bychom rádi pořídili novou počítačovou techniku, která je firmou speciálně upravená pro naše potřeby. Podáváme si žádost o 91 tisíc," informovala Andová.

Hlavním poskytovatelem sociálních a dalších služeb v kraji je Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, konkrétně jeho krajská organizace. V kraji je celkem jedenáct pracovišť – kromě Mostu je podobné zařízení také v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích a Lounech. „Dále se plánujeme rozšířit směrem na Chomutov. Je tam mnoho mladých neslyšících, kteří musí dojíždět sem. Od letošního roku bychom měli mít podchycenou oblast Šluknovského výběžku," řekla ředitelka Krajské organizace Věra Váchová.

Nedostatek tlumočníků


Organizaci nejvíce trápí nedostatek tlumočníků - v rámci celého kraje fungují jen tři. Pomohla by i přítomnost znakujících pracovníků v sociálních službách, těch je ovšem také nedostatek – nebo spíše vůbec nejsou. „Znaková řeč je procesem celoživotního učení a ovládá ji jen málo lidí," vysvětlila Váchová obtížnost sehnání kvalifikovaných pracovníků.

Mostecký stacionář pečuje o téměř dvě stovky klientů. „Členů organizace nedoslýchavých je kolem osmdesáti, průměrný věk je kolem 60 let. Členy organizace jsou potom nejen sluchově postižení, ale také jejich rodinní příslušníci či přátelé," řekla předsedkyně Základní organizace nedoslýchavých Jana Nová. Jako perličku uvedla, že nejstaršímu členovi je 90 let, nejmladšímu 50 let a nejdelší členství trvá již tři desetiletí. Minulý rok přibylo organizaci sedm členů.

Neslyšících dochází do stacionáře více než stovka, různých akcí se ale účastní i nečlenové. Pro neslyšící jsou k dispozici tlumočnické služby, některé pomůcky a aktivizační akce.

Autor: Alena Herzánová

Vytisknout