Jsem jedno ucho slaví druhé narozeniny


Vlajkový projekt Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR (SNN ČR), největší organizace pomáhající lidem se sluchovým handicapem v České republice, slaví druhé narozeniny. Za tu dobu představil široké veřejnosti životní příběhy 67 osobností se sluchovým handicapem, z příběhů vyšly dvě knihy a osobnosti projektu uskutečnily 12 besed ve školách a v knihovnách po celé republice. Autorkou projektu je Veronika Cézová, tisková mluvčí SNN ČR.

Projekt Jsem dno ucho vznikl při příležitosti oslav 150. výročí Pražského spolku neslyšících – pobočného spolku SNN ČR – na jaře 2018. Jeho cílem je ukazovat široké veřejnosti na životních příbězích lidí se sluchovým handicapem, že neslyšet pro každého znamená něco jiného. A že lidé se sluchovým handicapem mají oproti široké veřejnosti informační deficit.

„Každá skupina má zcela jiné potřeby. Neslyšící potřebují tlumočníka znakového jazyka, nedoslýchaví lidé indukční smyčku a kvalitní sluchadla, ohluchlí a nedoslýchaví simultánní přepis. V projektu proto představujeme všechny tyto skupiny,“ vysvětluje Šárka Prokopiusová, prezidentka SNN ČR. Její příběh „Neslyšící jsou upřímnější“ najdete ZDE.

„Týden co týden představujeme jeden životní příběh – ať už osobnosti, která je Neslyšící a jejím mateřským jazykem je jazyk znakový, nedoslýchavé osobnosti či ohluchlé; zastoupeny jsou ale i osobnosti, které mají tinnitus (pískání v uších) či lidé s kochleárním implantátem. A představujeme i ty, kteří lidem se sluchovým handicapem pomáhají – například tlumočníky znakového jazyka či špičky v oboru foniatrie,“ říká autorka projektu Veronika Cézová, která v prosinci loňského roku získala za druhou knihu příběhů „Jsem jedno ucho. Stále!“ ocenění od Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením.

SNN ČR jde již několik let příkladem ve zpřístupňování informací neslyšícím. Vydává a tiskne vlastní dvouměsíčník Jsem jedno ucho, kde je každý článek přeložený do znakového jazyka a neslyšícím přístupný díky QR kódu, který uživatele přesměruje na kanál YouTube, kde je článek naznakovaný.

Projekt Jsem jedno ucho, vlajkový projekt SNN ČR, každý pátek na webu a Facebooku představuje životní příběh osobnosti se sluchovým handicapem. Pro ohluchlé a nedoslýchavé, kterých je v ČR 0,5 milionu, je příběh přístupný v psané podobě; pro neslyšící – cca 10 tisíc lidí – je přeložený do znakového jazyka.

V případě dotazů a zájmu, prosím, kontaktujte:

Ing. Veronika Cézová

Tisková mluvčí

Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR

M: +420 735 613 101

E: cezova@snncr.cz

Vytisknout